Wentylacja- o jakich czynnikach pamiętać

Date:12:56 pm Ages: Price: Type: Location:

Dobrana odpowiednio instalacja o wentylacyjnym charakterze jest czymś niezbędnym we wszystkich budynkach, tym bardziej zaś w przestrzeniach przeznaczenia mieszkalnego gdzie zdrowe i świeże powietrze jest nam po prostu niezbędne do właściwie przebiegającego odpoczynku. O czym koniecznie pamiętać jeśli chodzi o o procesy związane z wentylowaniem? Oczywiście należy pamiętać o czymś takim jak profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, ale też warto pamiętać również na samym początku o właściwym przebiegu projektowania całego systemu. Oto parę najważniejszych przykazań, o których absolutnie nie sposób zapomnieć.

-Zaplanuj szczegółowo przebieg trasy kanałów wentylacyjnych
-Pamiętaj, żeby do każdego pomieszczenia doprowadzać co najmniej jeden przewód wentylacyjny
-Zaprojektuj wywiewy z łazienek i przestrzeni kuchennej oraz nawiew do pokoi i sypialni
-Zapewnij swobodną wymianę powietrza między konkretnymi przestrzeniami

To minimum absolutne, co jeszcze? Przykładowo decydując się na instalację w formie wentylacji z odzyskiem ciepła nie należy stosować eklektyzmu, a jednoznacznie zdecydować się na urządzenia od jednego i tego samego producenta. Gwarantuje to funkcjonalność i sprawność systemu.
Wentylacyjny system, a kominki domowe
Dodatkowo gigantyczne znaczenie też będzie miał prawidłowy tryb montażu wentylacji w sytuacji kiedy w domu będzie miał się znaleźć kominek. W przypadku kominka, posiadającego zamkniętą komorę spalania wentylację należy zaprojektować z lekkim nadciśnieniem w domu. Bierze się to natomiast z faktu, że w przypadku ewentualnej nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z wentylacją. System ogrzewania kominkowego będzie pracować całkowicie inaczej niż wentylacja przykładowo z rekuperatorem.
Jeszcze zostaje nam pytanie: Jakiego typu instalację wybrać do domu?

Jeżeli pod uwagę bierzemy tylko ten cenowy aspekt to bezsprzecznie w tej konkurencji wygrywa wentylacja grawitacyjna. Chociaż niestety jednak spełnia ona swoją najistotniejszą rolę ze wszystkich wcale nie jest tak samo skuteczna jak mechaniczne rozwiązanie wentylacyjne z rekuperatorem. Właśnie w przypadku numer dwa to my decydujemy odnośnie tempa oraz ilości powietrza, które zostanie wymienione. Jego jakość też jest lepsza. Dlatego w przypadku wyboru wentylacji nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć z naszym klimatem w domu. Odetchnij pełną piersią.